Trzy tygodnie dla zdrowia

Co to jest detoks? To oczyszczanie organizmu z toksyn, czyli szkodliwych substancji chemicznych, które wnikają do naszego ciała razem z jedzeniem, wodą, powietrzem, używkami, a nawet kosmetykami. A jak się ich pozbyć? Wszystkie niezbędne informacje przynosi poradnik “Skuteczny detoks. Dieta oczyszczająca. Wiosna, lato, jesień, zima”.

Patent dla przemęczonych

Takie odtruwanie organizmu warto zafundować sobie kilka razy w roku, a już na pewno wiosną. Zwłaszcza wtedy nasze ciało potrzebuje oczyszczenia. Zimą jemy potrawy bardziej kaloryczne, bogate w tłuszcze, białka i cukry. Pochłaniamy znacznie więcej mącznych dań i słodyczy, za to dużo mniej świeżych warzyw i owoców. Z aktywnością też jest gorzej, bo zimą niemal każdy woli zaszyć się w domu niż wybrać się na długi spacer. Efektem jest marne samopoczucie i gorsza forma. Brakuje nam energii, jesteśmy zmęczeni, cera traci blask, a kilogramów przybywa. Właśnie w takich sytuacjach najlepszym remedium na gorszą formę będzie zastosowanie diety oczyszczającej. Odpowiednio dobrane produkty zregenerują, nawilżą i dotlenią każdą komórkę w ciele, pomagając odzyskać siły i urodę.

Jak oczyścić organizm z toksyn?

Podstawą kuracji odtruwającej nasz organizm są specjalnie komponowane diety. Ich głównym składnikiem są warzywa, owoce i zioła, czyli produkty naturalne o wysokiej zawartości związków bioaktywnych i witamin antyoksydacyjnych. Możemy z nich skomponować dietę, która najlepiej wpisze się w nasze gusta i preferencje – owocową, cytrusową, warzywną czy mieszaną. Ważne, by podczas jej stosowania pić więcej niż zwykle, minimum 1,5 – 2 l płynów dziennie. Oprócz wody mogą to być rozcieńczone soki ze świeżo wyciskanych owoców czy warzyw albo herbaty ziołowe. Jak długo powinna trwać taka oczyszczająca kuracja? Może być nawet jednodniowa, jednak aby przyniosła efekty, powinna być powtarzana raz w tygodniu przez okres miesiąca czy dwóch. Jednak najskuteczniejsze są detoksykacje trwające co najmniej kilka dni. Bardzo popularna jest trzytygodniowa dieta, której główne składniki to owoce i warzywa zarówno surowe, jak i gotowane.

Detoks na każdą porę roku

Aby dieta oczyszczająca była w pełni skuteczna, warto komponować ją różnie w poszczególnych porach roku. W każdej sprawdzą się inne produkty. Latem i wiosną najlepiej wybierać sezonowe warzywa i owoce, jak gruntowe ogórki, szparagi czy truskawki. Jesienią nieocenione będą jabłka i kapusta. Z kolei zimą warto zaufać cytrusom, a także korzystać z dobroczynnego działania egzotycznych przypraw, takich jak kurkuma czy imbir.

Wszystkie szczegółowe informacje zebrano w poradniku „Skuteczny detoks”, w którym znajdziemy m.in.:

  • precyzyjny opis działania poszczególnych produktów żywnościowych odtruwających organizm,
  • diety oczyszczające na wszystkie pory roku,
  • przepisy na smaczne potrawy, sałatki, napoje, które pomagają szybko odzyskać siły i witalność.